Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Maxbizz is a values-driven consulting agency dedicated.

Gallery

Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

Umowy cywilnoprawne – wielkie zmiany od 2023 roku.

Polska jest liderem w stosowaniu tzw. śmieciowych form zatrudnienia, dlatego Bruksela naciska na wprowadzenie zmian w tym segmencie. Wiele osób, szczególnie młodych dobrowolnie decyduje się na umowę zlecenie z uwagi na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia względem umowy o pracę, a sami przedsiębiorcy chętnie z takiej formy zatrudnienia korzystają ze względu na niższe koszty utrzymania pracownika. W naszym kraju na umówię cywilnoprawnej zatrudnionych jest około 3,5 mln. osób.

Według informacji podanych przez ,,Dziennik Gazeta Prawna”, Polska zobowiązała się Unii Europejskiej do pełnego oskładkowania umów zleceń, trwają rozmowy dotyczące terminu wprowadzenia zmian, najprawdopodobniej wejdą one w życie od stycznia 2023 roku, jeśli chodzi o zmiany dotyczące umowy o dzieło, mają one zostać odłożone w czasie o rok.

Od stycznia 2023 roku czekają nas spore zmiany w segmencie umów zleceń i umów o pracę:

  • Obowiązkowa składka społeczna niezależnie od wysokości przychodu z tytułu umowy zlecenie. Planowane zmiany mają umożliwić uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienia zasad podlegania im czy podwyższenia przyszłych świadczeń długoterminowych.
  • Jednolity kontrakt, odnosi się do umów o pracę i oznacza wprowadzenie przygotowanych przez rząd wzoru umowy o pracę na poszczególne stanowiska w różnych branżach. Celem tego działania ma być ,,większe bezpieczeństwo i elastyczność na polskim rynku pracy”. W tym zakresie będą prowadzone konsultacje ze związkami zawodowymi i przedstawicielami pracodawców.

Źródło: www.tvn24.pl | www.canva.com

Autor

Adam Leszczyński

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *